Kell-e védekezni a hörcsögök ellen?

Kell-e védekezni a hörcsögök ellen?

A hörcsög (Cricetus vulgaris) nevű, egérfélék közé tartozó rágcsáló egyes években – feltehetően a téli időjárástól függően – nagymértékben elszaporodik a szántóföldeken, a réteken és a kertekben is.

Ilyenkor jelentékeny kárt okoz, ezért módszeresen és szervezetten kell ellene védekezni.

A hörcsög kurta lábú, aránylag testes rágcsáló, amely jellegzetes pofazacskóval rendelkezik, a begyűjtött táplálékot ebben raktározza. A laza homok- és a sziklás talajok kivételével mindenütt megél, ahol az egy-másfél méter mélyen elhelyezkedő tanyáját (mely egy lakókamrából és egy éléskamrából áll) ki tudja ásni. Nagyon szapora állat: a nősténye évente két-háromszor fial és 19-20 napi vemhesség után 4-8 vak kölyköt ellik. Mindent megeszik, ami az útjába kerül: gabonát, hüvelyeseket, répát, burgonyát, gyümölcsöt, felfalja a földön költő madarak fiókáit, az egereket és a rovarokat is. Az éléskamrájában 15-20 kg gabonát is felhalmoz és mindig csak az egészséges, fertőzetlen szemeket gyűjti be. Ezért valamikor a hörcsögvadászok az éléskamrában talált gabonát előszeretettel használták fel vetésre.

A hörcsög téli álmot alvó állat, a testhőmérséklete télen akár 5 °C-ra is lesüllyedhet, lélegzetét és szívdobogását se lehet észlelni.

Szerencsére ma már vannak és kaphatók igen jó hatásfokkal alkalmazható hörcsögcsapdák, illetve riasztószerek, de fontos volna, hogy tavasz idején – ha szükséges – szervezetten védekezzenek e kellemetlen, gyűjtögető kártevő ellen.

További olvasnivaló a témában:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR