A balkonládák, virágos ablakok tapasztalatairól szeretnék beszámolni, ugyanis itt számtalan csodaszép virágos növény áll a növénybarátok rendelkezésére.
Kedves Húgom!
Május elején kelt levelemben azt ígértem, hogy rövidesen megírom az erkély- és ablakládák növényeivel kapcsolatos tapasztalataimat. Közben azonban a termelésben s a levélírásban egyaránt versenyre kellett kelnünk a természettel, amely a vegetációnak olyan gyors tempót diktált, amilyennel hosszú pályafutásom alatt ritkán volt alkalmam találkozni. Az időjárás nem csak a virágok nyílását sürgeti, nagyon kedvez a kártevők szaporodásának is, így május közepén alig győzünk permetezni a levéltetvek, később a burgonyabogár és a molylepkék ellen.
Ahogy járom az ország városait, azt tapasztalom, hogy szaporodnak a virágos ablakok. Pedig a virágtartók drágák, sokszor elég bonyodalmas dolog jó minőségű virágföldhöz jutni és a palánták beszerzése is jelentősen megterheli a család költségvetését.
Az ablakládák sztárja változatlanul a muskátli. Nem csodálom, hiszen valamennyi változata és fajtája egész nyáron, az őszi fagyokig gazdagon virágzik, föltéve, hogy a megfelelő helyre ültették és gondot fordítanak az ápolására is.
Alapszabály: a felfelé törekvő szárú kerti muskátlit napos helyre ültesd, míg a csüngő szárú futómuskátli a félámyékos helyet, a keleti vagy a nyugati oldalt kedveli. A tűző napsütésben a virágládák csekélyke földje gyorsan kiszárad. Ezt a kerti muskátli rövid ideig elviseli, de a futómuskátli nyomban lankad, levelei sárgulni kezdenek. Minden muskátlit hetenként egyszer öntözzél meg tápoldattal, és a száraz leveleket, az elnyílt virágokat szedd le a tövekről!
A kerti muskátlival beültetett ládák még szebbek, ha hozzá illő színű petúniapalántát is ültetünk. A futómuskátlihoz nem kell kísérő növényt ültetni.
De ne gondold, kedves Húgom, hogy csak a muskátlis ablakok lehetnek szépek és derűsek! A folyamatosan virágzó egynyári növények egész sora kínálkozik a ládákba.
A déli, délkeleti és délnyugati ablakokba, vagyis napfényes helyre valók a közepes vízigényű kerti vasfű (Verbena) igen dekoratív, új változatai. A május végén kiültetett palánták gyorsan fejlődnek és szinte elborítják az ablakot a fehér, piros, rózsaszínű és kék virágaikkal. A palántákat egymástól 20-25 cm-re ültessük.
A bársonyvirág (Tagetes) egyike a legkedvesebb ablakládába való virágoknak: alacsony változatai között is vannak citromsárga, barna és narancssárga színűek. Vízigényük közepes. Egy ládába 5-6 palánta elegendő.
Csak napsütéskor nyitja ki a virágait az afrikai aranyvirág.
Félárnyékba való, vagyis a keleti, illetve a nyugati ablakok ládáiba ültethető a kékvirágú lobélia, amely mindössze 20 cm magas és 10-15 cm távolságra telepítendő, de az őszi fagyokig folyamatosan virágzik.
Szépen nyílik a félárnyékos ládákban is a rézvirág (Zinnia), amely akár csokorkötésre is alkalmas lehet. Virágai fehér, citromsárga, aranysárga, narancssárga, rózsaszín, piros, bíbor-lila színűek és megállás nélkül nyílnak.
A félárnyékos, sőt árnyékos helyek legmutatósabb növénye a gumós begónia, amely állandóan hozza forma- és színgazdag virágait. Csupán a szélveréstől kell óvni, amire nagyon érzékeny.
Nem maradhatnak csupaszon, növények nélkül az északi ablakok sem, de ezek ládáiba inkább örökzöld növények alkalmasak.
Közeledik a fejessaláta szezonja! Kezdetben még a fóliasátrak alatt nevelt, később az áttelelt, majd a tavaszi palántázású fejeket fogyasztjuk. Jóllehet a fejessaláta az egyik legfontosabb tavaszi-nyári vitaminforrás, nálunk mégis úgy alakultak az étkezési szokások, hogy amikor már olcsóbb az uborka, meg a paradicsom, akkor a fejessalátának nincs nagy becsülete. Amikor a fejessaláta már felmagzik, termeszthetünk helyette más salátaféléket. Ilyen például a tépősaláta, amelynek a magja most vethető. Ez a növény 60-80 cm magas szárat fejleszt, ezen helyezkednek el a ropogós levelek, amelyek a nyár folyamán folyamatosan szedhetők és fogyaszthatok. A levelek salátakészítésre, főzeléknek, más ételek díszítésére használhatók.
Számos egyéb salátaféle is megérdemelné, hogy helyet kapjon a kertjeinkben. Ilyen a kötözősaláta, az endiviasaláta, valamint a legkiválóbb téli, szabadföldi, piroslevelű saláta, a radikkió is.
Ahogy kérted, legközelebbi levelemben a gyümölcsritkítással is szeretnék foglalkozni. Sikeres kertészkedést kívánok Mindannyiotoknak!
Kelt Füreden, tavaszutón, május havában.