Összefoglaltam a legfontosabb kerti teendőket, amelyek szeptemberben még ránk várnak. A talajelőkészítést most kell elkezdeni, ha jövőre is szép kertet szeretnénk.
- Vesse el – jól előkészített ágyás földjébe – az áttelelő fejes saláta és a spenót magját.
- Nitrogén tartalmú műtrágyából készített tápoldattal öntözze meg a fodros kel és a kínai kel töveket.
- Szüretelje le a beérett téli almát és a téli körtét. (Az érettség biztos jele, hogy a magok színe barna!) A leszedett gyümölcsöt haladéktalanul szállítsa hűvös helyre.
- Az ősszel ültetendő gyümölcsfa csemeték, bogyósgyümölcs és szőlőoltványok, díszfák és díszbokrok helyét válassza ki és a gödröket ássa ki. Fáknak 120x120 cm alapterületű és 70 cm mély gödörre van szükségük. A bokrok 70x70 cm alapterületű és 60 cm mély gödörrel is megelégednek.
- A csemegeszőlő nem utóérő gyümölcs! A leszedett bogyók tehát nem lesznek édesebbek, csupán megtöppednek vagy megrothadnak! Figyelem! A fürt vállán levő bogyók mindig a legkorábban érnek, a fürt csúcsán lévők pedig a legkésőbb!
- A kardvirág hagymagumóit szedje fel, a sárguló leveleket arasznyira vágja vissza. Ha a nyár folyamán gombabetegséget észlelt volna, akkor mártsa a hagymagumókat néhány percre 2%-os rézgálic, vagy 1%-os bordói lé oldatba. A megszikkadt hagymagumókat tárolja hűvös, szellős, fagymentes helyen.
- A száraz és forró nyáron a levéltetvek új nemzedékeket hoztak létre. Most is permetezni kell a fertőzött növényeket.
- Az öntözést ne tessék abbahagyni, ahol van öntözésre alkalmas víz, azt hasznosítsák!
Most ültesse el a kora tavaszi virágok hagymáit!
- A tulipán, a jácint, a nárcisz, a gyöngyike és a többi, korán tavasszal pompázó virágok hagymáit most – és nem később – kell elültetni, hogy még az ősszel gyökeret fejleszthessenek.
- A megtisztított, egészséges hagymákat olyan mélyen kell a felásott talajban elhelyezni, hogy felettük legalább kétszer olyan vastag földréteg legyen, mint a hagyma magassága. Az ilyen mélyen ültetett hagymából fejlődött növények nem dőlnek ki és erőteljes virágokat nyitnak. (A hagymák „okosak”, ha fejjel lefelé kerülnek a talajba, akkor is megfordulnak és kihajtanak, de ezzel sok erejüket veszítik el, gyengébben virágzanak!)
Védjük meg a napraforgó tányérját a torkos madaraktól!
- Sok kertben most érik a napraforgó magja, amely az énekes madarak legértékesebb téli tápláléka. A verebek, a cinegék és más madarak azonban most is szívesen felkeresik a napraforgó tányérját és máris terített asztalt találnak rajta. De ilyenkor – kora ősszel – a madarak még nem éhesek, csak lusták! Ezért nem kell élelemmel ellátni őket! A napraforgó tányérját kössük be tüllhálóval, hogy ily módon tartsuk távol a madarakat.
- Az itató edényeket tartsuk tisztán, legyen bennük mindig friss víz, mert az énekes madarak ott érzik magukat otthon, ahol mindig találnak ivóvizet és fürdeni is tudnak.