Hosszú, hűvös, csapadékos időszak után a meleg hatására az őszi érésű gyümölcsök egy része lehull a fákról. Ez a jelenség már nem tartozik a természetes gyümölcshullás körébe.
Ha megvizsgáljuk a gyümölcsfa koronája alatt a földön heverő, többé-kevésbé kifejlett, éretlen gyümölcsöket, akkor azt tapasztaljuk, hogy többségük fertőzött valamilyen állati kártevő, többnyire molyok által. Ha ezeket a gyümölcsöket nem szedjük össze, akkor a kártevők kirajzanak belőlük, és elszaporodva veszélyeztetik a következő évi gyümölcstermést. Az összeszedett hullott gyümölcs gazdaságosan nem hasznosítható sem házi feldolgozásra, sem pálinkafőzésre. Nem ajánlatos a fertőzött hullott gyümölcsöt a komposztra se dobni.
Leghelyesebb az összegyűjtött hullott almát, körtét, birsalmát, őszibarackot, szilvát legalább két ásónyom mélyen elásni. Látszólag primitív eljárás, elég fáradságos is a lehullott gyümölcs összeszedése és megsemmisítése, mégis megéri az időt és a fáradságot, mert így jelentősen csökkentjük a kártevők és betegségek elszaporodását.