Kr. előtt 1500-ban már várost neveztek el erről a virágról Kínában. Innen került Japánba, ahol nagyon megkedvelték és a császári ház címernövénye lett.
Az egyik legnagyobb japán kitüntetés nem babért, oroszlánt vagy sast, hanem krizantém virágot ábrázol. A botanikai neve magyarul napvirágot jelent: szabályos, sugaras virágai a Napot jelképezik. Hála a nemesítők szorgalmas munkájának magasságában a virágok színében és alakjában roppant változatos növény lett.
Manapság más vonatkozásban használják a „megosztó” jelzőt, ami ráillik a krizantémra is, mert ez egy megosztó virág: sokakban a fehér krizantém látványa a temető hangulatát idézi fel, a mai világban azonban a ragyogó színvilágú és változatos alakú krizantém virág a lakás, a kert, a munkahely pompás dísze, a vágott krizantém pedig bárkinek átnyújtható, rangos ajándék.
Mi most csupán két típussal foglalkozzunk!
A szabadföldi, kerti krizantémot dugványozással szaporítják: az 5-6 cm-es dugványokat május és július között ültetik ki a szabadba, tápdús földbe, napos helyre. Amikor bokrosodni kezd, kétszer-háromszor visszacsípik, tápoldatozzák, bőségesen öntözik. Ha a száron megjelennek a bimbók, akkor az oldalbimbókat eltávolítják, így szép, nagyfejű virágok nyílnak Mindenszentek napjára.
Az utóbbi évek nagy divatja a cserepes krizantém, amelyet angolul garden mums néven tisztelnek: ez a Chrysanthemum multiflorum nevű botanikai változat, amelynek félgömb alakú bokrán sok ezer, apró virág jelenik meg. Igénytelen, a kisebb fagyokat is átvészelő növény.
Ha elég vízhez jut, akkor hetekig díszíti a környezetünket. Ha elvirágzott, ki lehet ültetni a kertbe, napos helyre, agyagos talajba és jól beöntözni. A téli fagyok ellen lombbal, fenyőágakkal, fűkaszálékkal ajánlatos takarni!