A gyümölcsfák törzsét mésztejjel bekenni az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a házikertben. Leírom a módszert.
A régi szakkönyvek melegen ajánlották a gyümölcsfák törzsének és vastagabb ágainak a bemeszelését a fagysebek keletkezése ellen. Ez a módszer sajnálatosan kiment a divatból, pedig különösen a fagyra érzékeny mandula-, kajszi- és őszibarackfáknál előnyös lenne.
Így működik a fehér fatörzs
Persze, a vastag mészkéreg sem kívánatos, mert ez alatt sok kártevő tojásai és betegségek spórái találnak téli menedéket. Ezzel szemben a törzs és a vastag ágak bepermetezése mésztejjel megakadályozza, hogy a fa szövetei a napsütéses téli órákban felmelegedjenek. A fehér felület visszaveri a napsugarakat.
Ennek következtében az éjszakai lehűlés és a nappali felmelegedés között kisebb lesz a hőingadozás, amely az edénynyalábok roncsolódását idézi elő. Emellett a fehér törzsű fák nedvkeringése tavasszal 4-8 nappal később indul meg, tehát kevésbé vannak kitéve az átmeneti talaj menti fagyok károsító hatásának.
Hogyan kell meszelni?
A gyümölcsfák törzsének meszelésére 2-3 százalékos mésztej alkalmas. A mésztej (kalcium-hidroxid, oltott mész) felhordására szórópisztoly és egyszerű ecset is megfelelő. Élelmezés-egészségügyi várakozási idővel egyik kezelési módnál sem kell számolni, mivel a kijuttatás ideje a vegetációs perióduson kívül esik.
A mésztejnek gombaölő hatása is van. A NÉBIH ajánlása szerint az almatermésű és csonthéjas gyümölcsfáknál nektriás kéregrák (Neonectria galligena) és egyéb, fás részeket megbetegítő kórokozók ellen a metszési sebek, illetve a rákos sebek kezelésére a mésztej szuszpenzióját ecseteléssel szükséges kijuttatni közvetlenül a metszési sebek felületére, illetve az előzetesen megtisztított rákos sebekre 1-2 alkalommal, a kezelések között három hetes időközt beiktatva. A kezelés során a szuszpenzió kismértékű hígítása megengedett az egyenletes felvitel biztosítása érdekében.
A kerti mész akár 1 kg-os kiszerelésben is kapható a kertészetekben és gazdaboltokban. Meszeljünk esőmentes napon 0 °C feletti hőmérsékletnél.