Díszfák és gyümölcsfák együtt? Így társítsuk őket

Díszfák és gyümölcsfák együtt? Így társítsuk őket

A kertben nemcsak gyümölcsre és zöldségre van szükség, hanem néha díszfákra is. És nemcsak azért, mert szép a levelük, törzsük, viráguk!

Árnyékot adó díszfák

A modern kiskertben törpe gyümölcsfákat nevelünk, amelyek nem adnak elegendő árnyékot. Aki tehát igényli, hogy a kertjében legyen a pihenésre, kikapcsolódásra, olvasásra, rádióhallgatásra alkalmas, árnyékos helye is, az ültessen gyorsan növő, szép, formás koronát nevelő díszfát. Igen gyorsan növő fa a vadgesztenye, a nyárfélék, a fűz (a szomorúfűz is), a mezei, a hegyi és a kőrislevelű juhar.

diszfak es gyumolcsfak 02

A leggyorsabban növekvő fák

Gyorsan növekszik a faiskolában előnevelt fehér akác, a japánakác is, de növekedési ritmusában egyik se tudja felvenni a versenyt a bálványfával (Ailanthus glandulosa – helytelenül ecetfa), amelynek mostanában már szép, bíborvörös virágzatú, nemesített változatai is terjednek. Nagy értékük, hogy rendkívül igénytelenek és a szennyezett városi levegőt is jól elviselik.

diszfak es gyumolcsfak 03

Ökológiai gazdálkodással egészséges zöldség és gyümölcs

Nem szabad megfeledkeznünk a kiskert két alapvető kötelezettségéről: az ökotermelés terjesztéséről és a biodiverzitás megőrzéséről. Az ökotermelés (régebben biotermelésnek nevezték) olyan környezetbarát agrotechnikai eljárások rendszere, amely hozzásegíti a termelőt, hogy egészségre ártalmas anyagokat nem tartalmazó élelmiszert állítson elő. Ez ugyan rendszerint több kézi munkát igényel, de ezt többszörösen ellensúlyozza az, hogy a környezetünkben élők és mi magunk is vegyszermentes gyümölcsöt, zöldséget, szőlőt fogyaszthatunk. Az ökotermelés iránti igény évről évre fokozódik, és a kistermelők is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy vegyszerrel fertőzött termény ne kerülhessen a kereskedelembe, a fogyasztók asztalára.

diszfak es gyumolcsfak 04

Sokféleség és sokszínűség a kertben

A kiskert kiváló terep a természet sokszínűségének fenntartásához, a biodiverzitás megőrzéséhez. Itt is arra kell törekednünk, hogy a régen ismert növényfajok ne pusztuljanak ki véglegesen, visszafordíthatatlanul, hiszen könnyen előfordulhat, hogy egy-egy olyan különleges tulajdonsággal rendelkeznek, amelyet a jövő növénynemesítői sikeresen használhatnak fel. A gyakorlatban ezt a tevékenységet folytatja minden kertészkedő ember, aki a régi gyümölcsfajták, zöldségfélék, gyógy- és fűszernövények, virágok fenntartásában serénykedik.

diszfak es gyumolcsfak 05

További olvasnivaló a témában:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR