Sok múlik a jó palántán és az ültetést végző kertészen is

Sok múlik a jó palántán és az ültetést végző kertészen is

Nem mindegy, hogy melyik növény palántáját mikor ültetjük ki a szabadba és az sem, hogy hogyan ültetjük el.

A veteményes ágyásokba, a magaságyba célszerű földlabdás, előnevelt palántákat ültetni, mert ezek az átültetés stresszhatását jelentősebb visszaesés nélkül elviselik.

Hidegtűrő palánták

A káposztafélék (fejes káposzta, vörös káposzta, kelkáposzta, karfiol) palántáit minél korábban, a karalábé palántáit kissé későbben ültessük el.

sok mulik a jo palantan 02

Éhes paradicsom

A paradicsom értékes palántáinak vizsgáljuk meg a gyökereit; csak a gazdag, friss, fehér felszívó gyökérzettel rendelkezőket ültessük ki. A palánták főszárának alsó része is kerüljön a talajba, mert azon is járulékos gyökerek fejlődnek, amelyek javítják a tápanyagok felvételét. A paradicsompalántákat kiültetés után azonnal meg kell permetezni réztartalmú szerrel a gombabetegségek ellen!

sok mulik a jo palantan 03

Fázós paprika

A tavaszi fagyok elmúltával kell kiültetni az ugyancsak fejlett, egészséges paprika- és tojásgyümölcs-, valamint a cukkinipalántákat. A különlegességeket kedvelő kertészek ilyenkor ültetik az okra és az ananászcseresznye palántáit is.

sok mulik a jo palantan 04

A fagyok szinte biztosan a fagyosszentek után már nem jönnek, így május közepe után már a legérzékenyebb palánták is biztonságban vannak. Ugyanakkor az írásom elején szereplő, kevésbé érzékeny növényeket már április elején is kiültethetjük, mert így időt nyerünk a kertben egy nyári vagy őszi utónövénynek is.

További olvasnivaló a palántanevelésről:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR