Nem elég a jó palánta, az ültetéskor a kertész határozza meg, hogy milyen növekedési esélyei lesznek a növénynek. Íme a legfontosabb tanácsok.
#1 Készítsük elő a talajt!
A palánták ültetéséhez gondosan elő kell készíteni a talajt. Az ősszel felásott ágyás talajára szórjuk ki a komplex műtrágyát, mert az a tavaszi hónapokban hasznosul a legjobban, majd pedig gereblyézzük el a földet simára, apró morzsásra.
#2 Minden növényt a megfelelő helyre ültessünk!
Minden növénynek speciális környezeti igényei vannak: egyesek az erős napsütést, mások a félárnyékot, vagy éppen az árnyékot kedvelik, mint például a spenót és a sóska. Vannak kifejezetten tápanyagigényes növények (pl. a paprika, a tojásgyümölcs) és vannak szerényebbek (görög- és sárgadinnye).
#3 Nem minden növénynek kell sok víz!
A zöldségfélék többsége folyamatosan sok vizet igényel és öntözés nélkül a termelésük nem is biztonságos, de pl. a fűszernövények minőségét gyengíti a bőséges vízellátás. Egyes zöldségfélék a meszes talajokban érzik jól magukat pl. a borsó, a bab), míg mások csak a savanyú, mészmentes talajt kedvelik (paprika, káposzta).
#4 Nehogy túl sűrűn ültessünk!
A növényeket egymástól olyan távolságra kell ültetni, hogy egymást a fejlődésben és termés kifejlesztésében ne akadályozzák. A szorosan, egymás mellett álló növények felnyurgulnak, ledőlnek, keveset teremnek, a ritka állomány pedig nem használja ki a rendelkezésre álló helyet.
#5 Edzeni kell a kiültetés előtt!
A beszerzett, vagy saját nevelésű palántákat 4-5 napig a szabadban, védett helyen edzeni kell, hideg éjszakákon védett helyre kell állítani. A rostos tőzegbe ültetett palántákat minden nap meg kell öntözni!
#6 Ha túl korán ültettünk, védekezzünk a fagy ellen!
Ha az időjárás hidegre fordul és talajmenti fagy fenyeget, akkor a kiültetett palántákat lefelé fordított agyagcseréppel védhetjük meg. Ezt nappal természetesen el kell távolítani! E célra a műanyag edény is megfelelő, de ezt több réteg újságpapírral ki kell „bélelni".