A gyümölcsfák és díszfák ültetésének előkészületei mellett most jött el az ideje az utolsó zöldségek betakarításának is.
Kedves Húgom!
Rövidülnek a nappalok, hosszabbodnak az éjszakák, kiürültek a fecskefészkek, rendre beérnek a gyümölcsök. Mindez egyértelműen és visszavonhatatlanul jelzi: megérkezett az ősz. A kertben ilyenkor sem szűnik meg az élet, sőt újabb munkák várnak ránk. És a kedves vendégek, például a sündisznók most a ház védettebb közelségébe húzódnak. A mi sünikénk ugyancsak jó kondícióban van, hiszen terített asztalt talált magának a szilvafák, a paradicsombokrok és a szőlőtőkék tövében. Alaposan meghízott, de szüksége is van a bőre alatti vastag zsírrétegre, hiszen télen többnyire alszik, nemigen táplálkozik, és a felhalmozott tartaléknak tavaszig ki kell tartania. Rendszerint a bokrok tövében, a lehullott lomb között készít magának téli fészket, ezért onnan ne takarítsuk el a leveleket, könnyítsük meg „anyagbeszerző és építő" munkáját!
Ha ültetni akarsz, elő kell készíteni a gyümölcs- és díszfák helyét. Ne takarékoskodj a gödör méretével, mert minél nagyobb és minél jobb a talaja, annál biztonságosabban erednek meg a csemeték és annál lendületesebben növekednek. A gyümölcsfák számára a legjobb a 120x120 cm alapméretű és 70 cm mély gödör. A bokrok, cserjék számára 60x60 cm alapterületű és 50 cm mély gödröt készítsetek! Ha a talaj nem elég jó minőségű, akkor gazdagítsátok érett istállótrágyával, tőzeges fekállal, érett komposzttal és egyéb (15-30 dkg) vegyes műtrágyával is.
A talajt ajánlatos az ültetést megelőzően visszatölteni a gödörbe, hogy 1-2 hétig ülepedjék. Ily módon a csemete éppen a megfelelő mélységbe kerül majd.
Azt kérdezed, hogy hol szerezd be az őszi telepítéshez szükséges növényanyagot. Nos, azt kell válaszolnom, hogy ez messzemenően bizalmi kérdés, hiszen egy-egy elültetett gyümölcsfacsemete csak több év múlva fogja megmutatni az első termését, és bizony mindenki fölöttébb bosszús, ha a fa nem olyan termést érlel, mint amilyent megrendelt és fogyasztani kívánt Ezért azt javaslom, hogy csak államilag ellenőrzött, megbízható faiskolai lerakatból vásárolj gyümölcsfacsemetét és szőlőoltványt. A NÉBIH (korábban: Mezőgazdasági Minősítő Intézet) munkatársai állandóan ellenőrzik a faiskolákat, és csak egészséges, fajtaazonos, kipróbált fajtájú szaporítóanyagra adnak forgalomba hozatali engedélyt. Ez vonatkozik természetesen a vetőmagvakra is. (Éppen ma panaszolta valaki nekem, hogy kéz alatt vett fűmagot, és gyep helyett gyomtenger kelt ki a kertjében.)
Fontos a megbízhatóság a szőlőoltványoknál is, hiszen ezek is több évtizedig szerezhetnek örömet jó termésükkel a gondozójuknak, de évekig okozhatnak bosszúságot, ha terméketlenek vagy hitvány lőrét teremnek.
A szervestrágya (istállótrágya) akkor hasznosul a legjobban, ha ősszel szórjuk ki és azonnal alászántjuk vagy beássuk. A homoktalajú kerteket lehetőleg két, a kötött talajúakat háromévenként kell trágyázni. A műtrágyák mennyiségét laboratóriumi talajvizsgálat alapján lehet pontosan meghatározni. Szervestrágyázás után négyzetméterenként 50-80 gramm vegyes műtrágya kiszórása ajánlatos.
A szüret a végéhez közeledik, már kiforrottak a borok. A gondos szőlősgazda az erjesztőedényt nem töltötte meg teljesen, nehogy a forrásban levő must kifusson a hordóból vagy ballonból. Miután azonban lezajlott az erjedés, lehetőleg haladéktalanul teljesen fel kell tölteni az edényeket annak érdekében, hogy a bor ne érintkezzék a levegővel, amelyben mindig sokféle penészedést (pl. a bor virágosodását) és borhibát, bőrbetegséget okozó mikroba van. Az idejében végzett töltögetés megakadályozza a bor oxidálódását is; az ily módon kezelt bor megőrzi frissességét, savait, kellemes ízét, illatát, aromáját.
Terjedelmem fogytán lévén, röviden ajánlom, hogy a gyökérzöldségeket most már szedjétek fel. A megmosott, majd megszikkadt répát, petrezselyemgyökeret, retket, céklát, pasztinákot pincében, friss, nyirkos homokba rétegezve jól lehet tárolni, de egyre több azoknak a háziasszonyoknak a száma, akik a megtisztított, felaprított, előfőzött gyökereket konyhakészen, mélyhűtőben tartósítják
Búcsúzom, kedves Húgom, további jó munkát és jó egészséget kívánok szeretett Mindannyiatoknak!
Kelt Füreden, október havában.
UTÓIRAT
A bimbós kel csúcsán levő rózsát le lehet vágni, ez elősegíti a bimbók fejlődését. A levélrózsa friss kelkáposztaként hasznosítható a konyhában.
Telepítsetek a kertben, a kövek közé, vagy másra nem alkalmas, napos helyre kövirózsát! A növényvilág koplalóművésze olyan helyen is megél, ahol szemmel láthatóan alig van tápanyag, talaj és nedvesség. A kövirózsa (fülfű) számos betegség gyógyítására alkalmas.
Ha akad egy kis szabad időtök, akkor forgassátok át a komposztot! Ezzel elősegítitek a szerves anyagok elkorhadását.
A hullott gyümölcsökből készített cefrét lezárható hordóban vagy fémedényben tartsátok mindaddig, amíg sor kerülhet a kifőzésére.
Még telepíthettek szamócapalántákat. Az októberben kiültetett, erőteljes szamóca gyökeret ereszt, tavasszal gyorsan fejlődik, virágzik, és gyümölcsöt is érlelhet.
Még egyszer le lehet vágni a fűszernövények hajtásait. Kikapcsolt, langyos sütőben vagy a fűtőtest felett is gyorsan megszáradnak.