Földünk titokzatos bolygója, a Hold az emberiség történelme folyamán számos megválaszolatlanul hagyott kérdést tett fel a természettudósoknak, a művészeknek és a költőknek.
Azt tudjuk, hogy a Hold járása hatalmas erőket mozgóst, amikor szabályozza az óceánok árját és apályát és ismerjük hatását a női szervezet funkcióit illetően is. Tudjuk, hogy az állatok érzékenyek a Hold változásaira.
Jogosan merül fel tehát a kérdés, hogy van-e valamilyen hatása a Holdnak a növények életműködésére? Az ókori egyiptomi, latin és görög nyelvemlékek foglalkoznak ezzel a kérdéssel és a népi hagyományokban is fellelhetők ezzel kapcsolatos hagyományok: vetni fogyó holdnál, aratni növekvő holdnál ajánlatos!
Korunk tudósainak a véleménye megoszlik e kérdésben, de a többség mégis úgy véli, hogy valami lehet ebben a dologban! A módszeres kutatások még nagyon kezdetlegesek, de a megfigyelések elgondolkoztatóak! Valószínű például, hogy a holdjárás és a fák vízháztartása között van összefüggés, mert a fogyó Hold idején kivágott fákból készült deszkák és gerendák ellenállóbbnak bizonyultak a gombásodással és a szuvasodással szemben, mint a növekvő hold idején „döntöttek”.
Egyes megfigyelések szerint növekvő Hold idején a növények nedváramlása fokozódik, tehát ez az időpont előnyös a növények föld feletti részeinek növekedésére. Más szerzők tapasztalatai szerint a növekvő Hold idején szüretelt gyümölcs tovább marad zamatos és lédús.
Összefüggést vélnek felfedezni a növények élettevékenysége és a sziderikus holdritmus között is: ha a Hold a Bika, a Szűz vagy a Bak jegyében áll, ez kedvez a gyökérképződésnek, vagyis ezek a napok kedvezőek az ültetéshez. E rendszer értelmében „levélnapok” azok, amikor a Hold a Rák, a Skorpió vagy a Halak jegyében áll. Ilyenkor különösen lendületesen növekednek a levelek és a hajtások. Az Ikrek, a Mérleg és a Vízöntő csillagképben álló Hold a virágzást, a Kos, az Oroszlán és a nyilas pedig a termés, a gyümölcs és a magvak beérését ösztönzi.
Más kutatók szerint viszont minden más, környezeti hatás (napsugárzás, vízellátás, hőmérséklet stb.) jóval nagyobb mértékben befolyásolja az élettevékenységet, mint a holdritmus.
Azt viszont tudjuk és magunk is tapasztaljuk, hogy az időjárás alakulására hasznos következtetéseket vonhatunk le a Hold alapján. Ha például a Holdnak széles udvara van, vagy a körvonala elmosódott, akkor nagy valószínűséggel esőre lehet számítani. És azt is tudjuk, hogy ha tavaszi éjszakán a Hold tisztán, élesen tündököl, akkor fagyra kell számítani. Ha a telihold körvonala bizonytalanná válik, akkor a fagyos időszak rövidesen véget ér.