Első ránézésre talán ártalmatlannak tűnik, de aki már szembetalálkozott vele a konyhakertjében, tudja: a lótücsök (helytelen nevén: lótetű) alattomos, rejtőzködő kártevő, amely képes komoly pusztítást végezni a veteményesben.
Föld alatti bulldózer
A lótücsök (Gryllotalpa gryllotalpa) körülbelül 3–5 centiméter hosszú, robusztus testfelépítésű rovar. Első pár lába mérnöki pontossággal idomult az ásáshoz: ezek a szervesen átalakult, lapátszerű mellső lábak lehetővé teszik, hogy hatékonyan alakítsa ki alagútrendszerét a talajban. Nem csoda, hogy az egyik legnagyobb gondot a frissen elvetett magvak, illetve fiatal palánták kiforgatásával okozza.
Az ásott folyosók miatt megsérül a gyökérrendszer, a kikelt csíranövények fellevegőznek vagy kiszáradnak. Ez különösen bosszantó tud lenni konyhakertekben, melegágyi keretekben, fóliasátrak alatt, ahol egy-egy károsodás gyorsan kihat az egész ágyásra.
Hogyan ismerjük fel a jelenlétét?
A frissen felforgatott talaj, a hirtelen hervadó, gyökértelen palánták, illetve a talajon látható apró árkok, alagutak a lótücsök tevékenységére utalhatnak. A tojásait nyár elején rágja ki egy gondosan kitapasztott, tyúktojásnyi talajgömb belsejébe, ahonnan a lárvák kelnek ki, majd később maguk is kárt okoznak.
Mit tehetünk ellene?
A lótücsök elleni védekezés nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Legelőször is érdemes rendszeresen megfigyelni a konyhakertet, főleg a korai időszakban, amikor a csíranövények a legérzékenyebbek.
Ha a jelenlétére utaló jeleket tapasztalunk, kézzel is megpróbálhatjuk kiemelni őket a talajból, de hatékonyabb megoldás lehet a csalétkezés. A kereskedelmi forgalomban kapható Arvalin tartalmú csalétek (pl. Lótetű Arvalin) az egyik legelterjedtebb módszer a lótücsök ellen. A csalétket a föld alá kell helyezni, ahol a kártevők rátalálnak.
A megelőzés is sokat segíthet:
-
ásással, talajforgatással megszakíthatjuk a gödrök életciklusát;
-
a konyhakerti forgatások után érdemes alaposan ellenőrizni a talajt;
-
a biokertészek sós vízzel telt csalitálakat is alkalmazhatnak, amelyekbe a rovar beleesik.
Kertész szempontból tanulság: figyelem, elővigyázatosság, gyors reagálás
A lótücsök elleni harc nem egykörös küszdelem, hanem tudatos odafigyelést igénylő feladat. A siker kulcsa, hogy időben felismerjük a jeleket, válasszunk megfelelő módszert, és legyünk kitartók. Ha pedig egyszer már megjelent, fontos évről évre ellenőrizni, nem tért-e vissza ez a "vakondot másoló" kártevő.
Aki időben lép, az megőrizheti a konyhakert békéjét és a palánták életét is.