Bár Magyarország nem tartozik a legszárazabb országok közé, a legtöbb esetben a kertben nevelt zöldségek és gyümölcsök igénylik az öntözést. Az öntözéshez az egyik legjobb megoldás, ha van egy ásott vagy fúrt kutunk, amiből aztán locsolócső segítségével el tudjuk juttatni a növényekhez az életadó vizet. Mi alapján válasszuk ki a szivattyút?
Milyen kút áll rendelkezésére?
A szivattyú kiválasztásakor alapvetően a kút tulajdonságait és a használati igényeket kell figyelembe venni. Amennyiben most gondolkodik kút fúrásán, a legjobb, ha mind a kút paraméterei, mind a szivattyú esetén a felkért szakember tanácsait követi. Jelen cikkünkben azoknak szedtünk össze hasznos tudnivalókat, akik új szivattyút akarnak vásárolni a már meglévő kútba.
A kutakat alapvetően két fő típusba sorolhatjuk: vannak az ásott, illetve a fúrt kutak. A fúrt kutaknál fontos szempont az átmérő: a legkisebb, 4-6 cm-es átmérőjű kutakba nem feltétlenül fér be minden szivattyútípus, ezért a méretet is feltétlenül vegyük figyelembe!
Most pedig nézzük a kutak fő paramétereit:
Maximális megengedett vízhozam
A maximális megengedett vízhozam azt a maximális vízmennyiséget jelöli (legtöbbször liter/percben), amit a kút gond nélkül biztosítani tud. Ha a szivattyú ennél gyorsabban nyeri ki a vizet, homokolni fog, azaz a víz talajrészecskéket is magával fog hozni. Egy bizonyos koncentráció felett ez károsíthatja a szivattyút.
Statikus, illetve dinamikus vízszint
A kút statikus vagy nyugalmi vízszintjének nevezzük azt a mélységet, ahol a kútban vízkivétel nélkül beáll a vízszint. A dinamikus vagy üzemi vízszint ezzel szemben azt fejezi ki, hogy a használat során milyen mélyen van a vízszint. Ez utóbbi érték fontosabb a gyakorlatban, mert ehhez kell méretezni a szivattyút.
Az üzemi vízszint mindig alacsonyabban van a statikus vízszintnél, és függ a vízkivételtől is; minél gyorsabban szivattyúzzuk a vizet, annál alacsonyabban lesz. Emiatt a kívánt vízkivételnél (pl. 40 l/perc) kell meghatározni, így ehhez az értékhez lehet majd méretezni a szivattyú teljesítményét.
A kút dinamikus vízszintje a használható szivattyútípusokat is meghatározza. Kilenc méteres üzemi vízszint felett használhatunk szárazföldi szivattyút, de ez alatt már csak a búvárszivattyúk különféle típusai jöhetnek szóba.
A szivattyúk legfontosabb paraméterei
Mik azok a legfontosabb értékek, amelyeket a szivattyúk választásakor nézni kell? A szivattyúknál két fontos adatot szoktak feltüntetni, ezek a teljes manometrikus emelőmagasság (Hmax) és a maximális szállítási érték (Qmax). Nézzük mit takarnak ezek az elvont szakszavak!
Hmax / teljes manometrikus emelőmagasság
Azt fejezi ki, hogy mekkora nyomást generál a szivattyú, vagyis hogy mekkora vízoszlopot képes megemelni. Mivel 1 bar nyomás egy 10 méter magas vízoszlop nyomásának feleltethető meg, a nyomás és a vízoszlop magasságának méterben kifejezett értéke könnyen átváltható (pl. Hmax: 40 m, azaz 40 méterre képes felemelni a vizet).
Qmax / maximális szállítási érték
A maximális szállítási érték azt fejezi ki, mennyi vizet képes továbbítani a szivattyú (pl. Qmax: 60l/perc).
A Hmax és a Qmax értékei azonban csak tájékoztató jellegűek. Az, hogy valós körülmények között mire képes egy szivattyú, attól is függ, hogy milyen mélyen van a dinamikus vízszint. És ezen túl még a csatlakoztatott vezetékek (pl. locsolócső) ellenállása is visszavesz a teljesítményből.
De hozzunk is egy konkrét példát, hogy jobban érzékeltethessük ezt. Mondjuk van egy 60 liter/perc névleges teljesítményű szivattyúnk. 7 méteres dinamikus vízszint esetén a teljesítmény nagyjából felét elveszi a vízoszlop felemelése, így a gyakorlatban csak 30 l/perc értéket kapunk. Ha azonban 4 méter a szívómélység, akkor már csak nagyjából 20% lesz a veszteség, így körülbelül 50 l/perc vízhozammal számolhatunk.
Ehhez jön még hozzá a csatlakoztatott locsolócső ellenállása. Az ellenállás a hossztól és az átmérőtől függ, minél vékonyabb és hosszabb a cső, annál nagyobb energiát emészt fel a víz továbbítása. A legtöbb esetben körülbelül fél bar nyomásveszteséggel lehet számolni.
Milyen teljesítményre lesz szüksége?
A legtöbb kert esetén egy 50-60 liter/perc teljesítménnyel tökéletesen elboldogulunk. A fent bemutatott értékekből ki tudja számolni, milyen Hmax és Qmax értékű modellt vásároljon – ha pedig még mindig bizonytalan, keresse fel szerszám webáruházunk, a Zákány Szerszámház csapatát, akik segítenek Önnek a megfelelő szivattyú kiválasztásában!