Muskátli: a megújulás csodája

Muskátli: a megújulás csodája

A muskátlik a 18. század elején jelentek meg Közép-Európában és váltak a legkedveltebb virágok egyikévé. Miért?

Viszonylag egyszerű a gondozásuk, a szaporításuk és a teleltetésük is, de a nyár elejétől az őszi fagyokig folyamatosan virágoznak, nagyon változatosak és mutatósak.

Muskátli

Milyen edénybe ültessük?

Aki muskátlis ládákkal kívánja szépíteni a környezetét, az most készüljön ehhez elő! Az ültető edény lehet cserép, fából, műanyagból, bádogból készült láda, csak az a fontos, hogy a felesleges eső-vagy öntözővíz el tudjon szivárogni belőle. A láda alá kerüljön alátét, amely az épületet óvja meg az elszivárgó víztől. Az átteleltetett töveket a kiültetés előtt vissza kell metszeni! Egy méter hosszú ládába 3-4 növényt ültessünk.

Muskátli ládában

Fontos a virágföld

A muskátli szereti a közép-kötött, tápanyagban gazdag, agyagot is tartalmazó, ún. C típusú földet. Mivel a tövek sok lombozatot és virágot fejlesztenek, sok vizet és tápanyagot fogyasztanak, ezért a nyár folyamán a talaj tápanyag tartalmát pótolni kell tápoldatozással.

Kerti vagy futó legyen?

A nálunk elterjedt muskátliknak két fő típusa ismeretes: a kerti muskátli szereti a meleg, napsütéses helyet. Naponta kell öntözni. A futó muskátli az olyan helyet kedveli, ahol a nap egy részében árnyék, a másik részében napsütés éri. Több párát és vizet igényel, forró nyári napon akár kétszer is meg kell öntözni. Az elsárgult leveleket és az elnyílt virágokat rendszeresen el kell távolítani.

Kerti muskátli

Kísérőt is kaphat

A muskátlihoz szokásos dolog kísérőnövényt is ültetni. Itt széles a választáslehetősége csupán arra kell ügyelni, hogy a társnövény környezeti igényei egyezzenek meg a muskátliéval. Erre a célra nem csak egynyári virágpalántát, hanem alacsony fűszernövényeket (pl. metélőhagyma, borsfű, majoránna, kakukkfű, bazsalikom) is ültethetünk.

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR