A kertészek naptárát is átírja a klímaváltozás

A kertészek naptárát is átírja a klímaváltozás

Tényleg gyorsabban fejlődnek a növények a melegebb években, így előrébb kell hozni a betakarítást?

Jó néhány éve halljuk, olvassuk a klíma megváltozásával foglalkozó tanulmányokat, szakcikkeket és elmélkedéseket. Bevallom, hogy több éven keresztül meg voltam győződve arról, hogy a szélsőségek (kemény fagy, aszály, felhőszakadás, szélvihar stb.) csak ritkán előforduló jelenségek, de korántsem jellemzői az időjárásnak. Az utóbbi években azonban kénytelen voltam változtatni ezen a véleményemen, mivel igen gyakran hallottam és észleltem is ezeket a szélsőségeket, amelyeket a jelek szerint a klíma fokozatos megváltozásának kell tulajdonítanunk.

klimavaltozas kerteszek naptara 02

Az idei időjárás egyik legjellegzetesebb tünete a hőmérséklet emelkedése, ami azzal a közvetlen következménnyel jár, hogy minden termény a megszokottnál korábban érik be: a téltemető (Eranthis hiemalis) nevű, sárga virágú, kedves kis növény már januárban virágzott, pedig rendszerint február közepe előtt nem szokott kinyílni. A búzát a szokásosnál tíz nappal korábban kezdték el aratni, a Csabagyöngye szőlőt már július harmadik hetében szüretelték Badacsony környékén és az egyéb, korán érő szőlőfajtákat az Alföldön már augusztus végén elkezdték szüretelni.

klimavaltozas kerteszek naptara 03

Az almaszüret augusztus közepén Szabolcs-Szatmár megyében már javában folyamatban volt, sőt még problémák is akadtak a léalma átvételi árával kapcsolatban.

Fel kell tehát készülnünk arra, hogy a jövőben változtassunk az eddigi "napirendünkön" és módosítsuk a munkanaptárunkat.

További olvasnivaló a témában:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR