A köpölyözésnek nevezett módszert sok kertész alkalmazza arra, hogy a csenevész fácska erőteljes törzset fejlesszen magának.
Eredményes lehet-e a köpölyözés?
Közepes törzsű alma-, körte-, szilva- és diófáknál előfordul, hogy a törzs nem vastagszik a kellő mértékben, gyenge marad és nehezen viseli el a terebélyesedő korona és a termés súlyát. Máskor azt észleljük, hogy a fa koronája erőteljes ugyan, de a termőre fordulás szokásos idejében mégsem képződnek virágok, nem terem gyümölcs.
Mindkét jelenség oka a táplálkozási egyensúly hiányában keresendő. Ilyenkor jó eredményt adhat a törzs köpölyözése, vagyis a háncsszövet átvágása (a faszövet megsértése nélkül). A függőleges bemetszést ne folyamatosan készítse, hanem megszakításokkal, körbe a törzsön. Az eredmény valóban sokszor megdöbbentő: a páncéljától megszabadult törzs szinte napról-napra vastagodik és a következő évre helyreáll a fa biológiai egyensúlya.
A metszést megtanulni kívánók figyelmébe ajánlom a 10 kerti gyümölcsfa metszéséről szóló 100 perces videó-tanfolyamomat.
A gyümölcsfákat külön-külön bemutató filmek alkalmasak arra, hogy a kertészkedők egy életre elsajátítsák a metszés tudományát.
A jól metszett gyümölcsfák pedig sokkal szebb és nagyobb mennyiségű gyümölcsöt teremnek majd számukra.
A tanfolyam DVD és a hozzá tartozó kiskönyv ide kattintva rendelhető házhoz.