Mire jó a talajtakarás? Mit használhatok a talajtakarásra?

Mire jó a talajtakarás? Mit használhatok a talajtakarásra?

Aszályra hajlamos (gyakran kifejezetten aszályos) klímánkon a kertész egyik legfőbb törekvése, hogy a növények számára tartósan megőrizze a talajban tárolt nedvességet.

Erre való a talajtakarás, amely megakadályozza a talaj túlzott felmelegedését, mérsékli a talaj vízkészletének elpárolgását, meggátolja a sok vizet fogyasztó gyomnövények elhatalmasodását. Ezért alkalmazzák egyre szélesebb körben a gyümölcsfák megművelt tányérjának a talajtakarását, a szőlők sorközeinek, a virágágyak és a veteményes ágyások talajának takarását.

Ezt az agrotechnikai műveletet mulcsozásnak is nevezik. A célja az, hogy a megművelt talaj felszínét betakarja, ezzel megakadályozza a talaj lehűlését, illetve felmelegedését, mérsékelje a párolgást és csökkenti a gyomok növekedését.

Egyes esetekben (pl. a szamócaágyásokban) megakadályozza a gyümölcsök szennyeződését és fertőződését.

talajtakaras mire jo 01

A szamóca talajának takarása műanyag fóliával már hozzátartozik az alapvető agrártechnikához. A talajra terített fólia nemcsak a talaj nedvességét őrzi meg, de megvédi az érőfélben lévő gyümölcsöt a szennyeződésektől és a szürkerothadás-fertőzéstől is.

Talajtakarásra töreket, szalmát, kihúzott gyomokat, gyepkaszálékot, komposztot, rostos tőzeget, nádtörmeléket stb. használhatunk. Az utóbbi években örvendetesen elterjedt a kertek talajának a takarása fenyőkéreggel; ez a természetbe jól illeszkedő anyag, laza, barna réteggel teríti le a talaj felszínét; két-három év alatt fokozatosan elbomlik és szerves anyagával gazdagítja a talajt.

 talajtakaras mire jo 04

Mit használhatok a talajtakarásra?

A virág- és veteményágyások talaját takarhatjuk fekete vagy zöld fóliával, fátyollal, szalmával, törekkel, lekaszált fűvel, kitépett (nem magvas) gyomokkal, rostos tőzeggel, szükség esetén fűrészporral vagy gyaluforgáccsal. Hatékony és igen mutatós takaróanyag a kéregtörmelék. A takaróanyagok a fólia kivételével – egy idő után elkorhadnak és a talaj felszíni rétegébe keverve gyarapítják annak a humusztartalmát.

talajtakaras mire jo 02

A talajtakaráshoz hasonló élettani hatást vált ki a zöldtrágyázás is. Az erre a célra vetett növények (káposztarepce, fehér mustár, csillagfürt, somkóró, bíborhere, facélia, gyep) gyökérzete és szára nemcsak takarja a talajt, de a pillangósvirágúak nitrogénnal gazdagítják is azt. A gyepesített sorközű szőlők és gyümölcsösök kevesebb gyomirtó talajmunkát igényelnek.

talajtakaras mire jo 05 

Tanyai földjeimen hol alkalmazhatok zöldtrágyázást?

A zöldtrágyázás csökkenti a talaj felmelegedését, kiszáradását, gyomosodását és a növényállomány beszántása útján növeli a talaj szervesanyag-tartalmát, élénkíti a talajéletet.

Természetesen a zöldtrágyanövényeknek is szükségük van vízre, tehát a zöldtrágyázás csak normális csapadékmennyiség vagy öntözés mellett válik eredményessé.

Igen jó hatású a gyümölcsösök sorközeinek vetése zöldtrágyanövényekkel (káposztarepce, somkóró, csillagfürt, facélia stb.), a szőlő sorközeinek gyepesítése (rendszeresen kell kaszálni!).

Az ugarolt szántóföldi táblákat is ajánlatos zöldtrágyázással kezelni; ezt az Európai Unió agrárrendszere is támogatással segíti!

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR