A napos februárban pótolhatjuk a kertben azt, ami ősszel elmaradt

A napos februárban pótolhatjuk a kertben azt, ami ősszel elmaradt

A trágyázás és ásás munkáit sajnos nem lehet elkerülni, de azért lehet okosan is végezni.

Február lehet zord, szeles, zúzmarás, havas, de lehet enyhe és ígéretes is. A nappalok már érezhetően hosszabbodnak, és ez arra utal, hogy ez idő tájt már jogosan lehet várni a tavasz beköszöntét! Ami persze azt is jelenti, hogy a napsütéses, kellemesebb napokon jólesik néhány órát a szabadban, kerti munkákkal eltölteni.

napos februarban 02

Most a legsürgősebb feladat az ősszel abbamaradt talajmunkát befejezni, vagyis trágyázni és ásni. A kert talaját a sűrű növényállomány rendkívüli mértékben kimeríti, ezért ahol az őszi trágyázásra és ásásra már nem jutott idő, ott ezt most pótolni kell: a veteményes és a virágos ágyakat, a bokrok alját, a fák környékét, a szőlő sorközét meg kell trágyázni érett istállótrágyával, vagy ennek hiányában műtrágyával javított komposzttal, esetleg rostos tőzeggel és ezt ásással be kell forgatni a talajba.

napos februarban 03

Ásásra minden talajtípuson (vályog, agyag és homokos talajon egyaránt) szükség van, kivéve a futóhomokot, amelyet könnyen tudjuk az ásóvillával is fellazítani és megforgatni.

napos februarban 04

Gyakran kérdezik tőlem, hogy mennyi trágyát használjunk a talaj termőképességének fokozására. Nos, ezt csak a talajvizsgálat alapján lehet pontosan meghatározni, ezért akinek gyanús, hogy a kertjének vagy földjének talaja nagyon eltér a megkívánttól, az két-három évenként vegyen talajmintát és azt laboratóriumban vizsgáltassa be. A talajvizsgálati jegyzőkönyvben – a számszerű adatok könnyebb értelmezése céljából – szöveges trágyázási útmutatást is adnak és így pont azok a tápelemek pótolhatók, amelyekre szükség van. Valószínűleg a vizsgálat díja gyorsan megtérül, hiszen nem pótolunk semmilyen anyagot feleslegesen.

A talaj javításáról ebben a két cikkemben írtam bővebben:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR