Vannak olyan kenderfajok (Cannabis indica), amelyeknek a hajtásaiban jelentős mennyiségű pszichoaktív vegyület (THC, hasis) keletkezik; ebből állítják elő a marihuána nevű kábítószert.
A Magyarországon termesztett rostkender (Cannabis sativa) hatóanyag-tartalma olyan alacsony, hogy azt nem lehet drognak minősíteni.
A rostkender termesztésének egyébként évszázados hagyományai vannak Európában. Itt a műanyagok elterjedése előtt időszakban jelentős mennyiségben használták fel zsákvászon és ponyva készítésére, valamint a ruházati iparban (farmernadrág).
Használják továbbá az építőiparban (falazóblokk), a bútoriparban (pozdorja lemez, az állattartásban (almozáshoz), a magjából sajtolt olajat a kozmetikai iparban és a gépkocsiiparban is (tömítések, kuplungtárcsák, borítások) is.
A kertekben térhatároló, takarónövény szerepet tölt be, mert tömör, gyorsan növő, két- két és fél méter magas falat képez. Minthogy a rostkendert a hasist termelő kendertől a felületes szemlélő nem tudja megkülönböztetni, ezért ajánlatos a kender helyett más, gyorsan és nagyra növő egynyári növényt ültetni.