A gyümölcstermő növényeket általában tavasszal szoktuk megmetszeni. A málna e tekintetben is különbözik társaitól, mert a letermett és elszáradt málnavesszőket közvetlenül a gyümölcstermés betakarítását követően (azaz július végén) kell lemetszeni a tőről.
A vesszőket csonk meghagyása nélkül kell levágni, mert a csonkon sokszor taplógombák telepednek meg és elkorhasztják a málnatövet.
A letermett vesszők kivágásával levegősebbé tesszük a tövet és helyet kapnak a folyamatosan növekvő új sarjak is, amelyekből a következő évben termővesszők lesznek.
A levágott vesszőket haladéktalanul meg kell semmisíteni, mert rajtuk többféle kártevő és kórokozó szaporítóképletei helyezkednek el és tovább fertőzhetik a málnatöveket.
Késő ősszel szükség lesz még egy metszésre: a 150 cm-nél hosszabbra nőtt vesszőket vissza kell vágni, mert a vessző csúcsán ritkán fejlődik virág és a gyümölcs kifejlődése is korlátozott.
További olvasnivaló a málnáról:
A metszést megtanulni kívánók figyelmébe ajánlom a 10 kerti gyümölcsfa metszéséről szóló 100 perces videó-tanfolyamomat.
A gyümölcsfákat külön-külön bemutató filmek alkalmasak arra, hogy a kertészkedők egy életre elsajátítsák a metszés tudományát.
A jól metszett gyümölcsfák pedig sokkal szebb és nagyobb mennyiségű gyümölcsöt teremnek majd számukra.
A tanfolyam DVD és a hozzá tartozó kiskönyv ide kattintva rendelhető házhoz.