A vadrózsa házikertben nem csak hasznos, hanem díszítő értékű is.
Talajigénye
Elsősorban a középkötött, gyengén meszes talajokat szereti, de nagyon jól megél agyagos, kissé savanyú kémhatású talajokon is. Gyakorlatilag az ország minden vidékén termeszthető.
Díszít tavasszal, a virágaival
Díszít ősszel, a bogyóival
Művelésmód
A szelektált vadrózsafajtákat többvázágas bokor formában, 4,5-5,0 m sortávolságra és 1,8-2,0 m-es tőtávolságra ajánlják telepíteni. Így a bokrok körbejárhatóak, kézi szedésre alkalmasak.
Támrendszert nem igényel.
Teljes kialakulásához 5 év szükséges, de már a 3. évben érdemleges mennyiségű termést hoz.
A teljesen kifejlett bokor12-15 ágból áll, melyben az 1-4 éves részek azonos arányban vannak.
Kialakítása
Telepítéskor a talaj fölött 10 cm-nyire vissza kell vágni.
A telepítést követő 2. évben 4-5 db 1,0-1,5 m-es hajtás kifejlődésére kell számítani.
A következő években a tő közelében kihajtott erős sarjakból 3-4-et meg kell hagyni a folyamatos ifjítás érdekében, mert a 4 évesnél idősebb vázágakat tőből ki kell vágni.
Metszése
A piricsei technológia nem javasol egyéb metszést, a folyamatos ifjításon kívül. Nekem azonban az a javaslatom, hogy érdemes sövényszerűen nyírogatni is, mert így kialakul egy sűrű hajtásrendszer a bokor külső zónájában, ami nagyon megkönnyíti a szedést.
Trágyázása
Az első két évben nem igényel trágyázást, elegendő az ültetéskor a gödör mélyére adott indító adag.
Később évenként és négyzetméterenként 6gramm hatóanyag nitrogént, 5 gramm hatóanyag foszfort és 15 g hatóanyag káliumot ajánlatos adni. A nitrogént két részben, tavasszal 4 grammot, nyár végén 2 grammot kell kiszórni. A foszfort és a káliumot ősszel kell kiszórni.
Betakarítás
Ideje
A Kárpátia fajta már július végén, augusztus elején szedésre érett.
Az egyszerű vadrózsafajtáknál augusztus végétől szeptember végéig, amikor már élénkpirosra színeződtek a termések, el lehet kezdeni a szedést. Néhány helyen azt olvashatjuk, hogy meg kell várni, amíg megcsípi az első fagy, de ennek hátrányai vannak. A C-vitamin tartalom már a teljes érés után is csökken, a túléréskor még inkább. A hagyományos elkészítési módszer szerinti mag és szőrkikaparás pedig nagyon nehéz lesz, a megpuhult gyümölcshús miatt.
Módja
Jelenleg csak kézi szedéssel, mert lerázni nem lehet. Márk Gergely leírta egy fajtajelöltjét, amely alkalmas lenne gépi szedésre, mivel egy magasságban, csokrosan, egyszerre érik, így lefésülhető. A teljes színeződés után még 6 hétig szilárd marad a húsa. Hektáronkénti 30-50 ezer tővel 25 tonna termést hozhat. Sajnos nem terjedt el a gyakorlatban.
Házikertben, saját felhasználásra érdemes úgy szedni, hogy a bogyót kicsit visszahajlítva letépjük, mert így szár nélkül leválik, és a feldolgozásnál már nincs szükség a szárcsonk levágására.
A szedési teljesítmény a jól gondozott bokroknál 4-6 kg óránként.
A várható termés 1,5-7,0 kg/bokor.
1 kg gyümölcsből 0,5-0,6 kg lekvár készíthető.
Növényvédelem
A jelentős kárt okozók
Levéltetű, hajtáscsúcs pusztító darázs, keleti gyümölcsmoly, feketefoltosság. Ezek ellen feltétlenül védekezni érdemes, vagy el kell tűrni valamennyi károsodást.
Feketefoltosság
Molyrágás a termésen
Molyrágás a termésben
Kevésbé veszélyesek
Lisztharmat, gubacsdarázs, szabóméh, pajzstetű, melyeknél csak eseti védekezés szükséges.
Gubacsdarázs
Szaporítás
Magvetés, bujtás, fás dugványozás.