Mandulametszési kísérlet: hogyan változik a termés mennyisége?

Mandulametszési kísérlet: hogyan változik a termés mennyisége?

A mandulát csak a korona kialakítása miatt szokás erősen metszeni, amikor az őszibarackhoz hasonlóan középen nyitott, kehely alakú formára törekednek 3-5 vázággal. Később csak karbantartó jelleggel, csak a befelé növekvő erős részeket, és a vezérvessző közelében erősen fejlődő konkurenseket vágják ki.

Ha nem szabnak határt a felfelé terjeszkedésnek, akkor nagy termőfelületű, ám  nagyon magas korona alakul ki. A nagyon magas és rugalmas szerkezetű korona hátrányos a permetezésnél a magasság miatt, és a gépi rázásnál is, mert a rugalmas ágak elnyelik a rázó mozgást.

Mandula

Az ilyen felmagasodott korona rendbehozására próbáltak ki francia kutatók különböző mértékű visszametszést, és mérték azoknak hatását a termés mennyiségérére, és minőségére.

A kísérlet

Az ültetvény 1997-ben lett eltelepítve, 7x5 m tenyészterületre, ami 190 db fát jelent hektáronként, Ferragnes fajtával, GF 677 alanyon.

A fákat 9 éves korukig a hagyományos módon metszették, de magassági korlátozás nélkül. Addigra a fák 6 méter magasak lettek. A magasság korlátozását középerős és erős metszéssel is kipróbálták.

Az erős metszésnél a korona 2/3-ad részét eltávolították. A középerős metszésnél a korona 1/3-ad részét távolították el.

Gyenge metszésnél a viszonyítási alapul szolgáló fákon csak a befelé növekvőket és a vízhajtásokat metszették le, vagyis az addig alkalmazott karbantartó metszést folytatták.

A magasság kialakítás után minden fa csak karbantartó metszést kapott.

A termésmennyiség változása

mandulametszesi_kiserlet_1

Nem meglepő, hogy a metszett parcellákon  először csökkent a termésmennyiség, majd fokozatosan emelkedni kezdett, hiszen a kezelés beállításakor a termőfelület nagy részét eltávolították, és csak lassanként növekedett.

A héjas termés súlya

mandulametszesi_kiserlet_2

Meglepő viszont, hogy az erős metszés hatására kisebb lett a termések súlya, pedig a fánkénti termésmennyiség lecsökkent.

A mag súlya héj nélkül

mandulametszesi_kiserlet_3

A héj nélküli, tiszta magsúly gyakorlatilag nem változott, az erősen metszett parcella első évét kivéve.

Következtetés

A hagyományos karbantartó jellegű metszés a jó módszer, az annál erősebb metszés csökkenti a termésmennyiséget, de nem javítja a minőséget.

A termőfelületet, vagyis a fa magasságát a lehető legnagyobbra érdemes nevelni, a betakarítás és a növényvédelem munkáinak korlátozó igényét figyelembe véve.

Forrás: Essai de taille amandier, www.areflec.org

***

A Hobbikert Magazin szerkesztősége a metszés tanulásához Bálint gazda videós metszés-tanfolyamát ajánlja. A 10 házikerti gyümölcsfa metszését bemutató, összesen 100 perc oktató videót tartalmazó tanfolyamra a WEBUNI oldalán lehet beiratkozni.

A metszés eszközeinek beszerzéséhez (metszőolló, ágvágó, fűrész, kertészkés) az 1Kert.hu webshop termékeit ajánljuk. Ezt a Hobbikert.hu szerkesztősége hozta létre Felco Shop néven, a munkatársaink a kínálat minden darabját ismerik. Itt kaphatók a profi kertészek által használt tartós és jó minőségű szerszámok (FELCO, ARS, KUNDE, SILKY).

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR