Velünk együtt kertünk is változik

Velünk együtt kertünk is változik

Panta rhei. Minden folyik (változik). Most igazán érvényes az ősrégi megállapítás, mert valóban minden, még pedig gyorsan változik körülöttünk.

Egy emberöltő alatt megváltozott a kereskedelem (hipermarketek), a közlekedés (autók, repülőgépek), a hírközlés (mobiltelefon, Internet), az öltözködés, az étkezési szokások, stb., stb. A kert se maradt olyan, mint amilyennek én tanultam meg sok-sok évvel ezelőtt. A kert funkciója is változóban van, hát még a növényállománya. Ez utóbbira szeretnék most néhány példával előhozakodni!

Gyerekkoromban, az én falumban a borsót csak száraz (feles) borsóként ismerték és fogyasztották, de nem szerepelt a családok étrendjében a zöldborsó, se a csemegekukorica. Apám mesélte, hogy a paradicsomot is csak főzésre használták mindaddig, amíg az első világháborús orosz hadifoglyoktól látták, hogy ők nemcsak a nyers uborkát, de a piros paradicsomot is rendszeresen fogyasztották.

kertunk is valtozik 02

Azóta gazdagodott a veteményes kertek választéka a karfiollal, majd később a bimbós kellel, a kínai kellel, a patiszonnal, a cukkinivel. És most ismerkednek a kertészkedők a leveles kellel, a bordás kellel, a szárzellerrel, a gumós köménnyel és másokkal, amelyek külföldi útjaikon kerültek a látószögükbe. Vannak indokolatlanul mostohán kezelt – ámbár régen termesztett – zöldségféléink is (csicseriborsó, feketegyökér, articsóka, zöldspárga), amelyek nagyobb figyelmet érdemelnének, jól beilleszthetők a korszerű, egészséges étrendbe, de valamilyen okból a kertészkedők többsége mégis idegenkedik tőlük.

kertunk is valtozik 03

Említésre érdemes egy ősidők óta a Kárpát-medencében termelt zöldségféle – a mángold – sorsa. Ezt a növényt a 18. század végéig az egész országban termesztették, talán azért, mert nagyon egyszerű a kultúrája. (Egyébként közeli rokonságban áll a cukorrépával, amelyről Lippai János a POSONI KERT című, a kertészek bibliájaként tisztelt könyvben azt írta: igen édes, apró vékony gyökere van, mint a kis-úja embernek.) A mángold levéllemezéből a háziasszonyok jóízű és tartalmas, spenót jellegű étkeket készítettek, a levélnyelét pedig a spárgához hasonlóan dolgozták fel. Azután – felderíthetetlen okokból – kiment a divatból a mángold. (Csak gyanítom, hogy valamiféle betegség vagy kártevő léphetett  fel, amely ellen abban az időben nem tudtak védekezni.) Az azonban tény, hogy a külföldi szakirodalom azóta is magyar zöldségnövényként tartja nyilván  a mángoldot.

kertunk is valtozik 04

A gyümölcskínálat is átalakult és ez különösen szembetűnik, ha a kertekben nevelt almafajtákat nézzük. Fél évszázaddal ezelőtt őshonos vagy legfeljebb a közeli országokból hozzánk települt fajták gyümölcseit fogyasztottuk. Az előbbiek közé tartozott a Batul, a Sóvári, a Nyári fontos, a Simonffy-piros, a Húsvéti rozmaring. Az utóbbiak közül elterjedt volt a Cox narancs renet, a Francia szürke renet, a Londoni pepin, a Téli fehér kálvil. Azután megérkezett és fél évszázadon át sztár maradt az Amerikából ide telepített Jonathán, majd megérkeztek és hosszú ideig uralták a piacot a Starking, a Delicious és utódaik, amelyeknek az volt a jelentős hátrányuk, hogy igen fogékonyak voltak a betegségekre és a kártevőkre, amelynek következtében sok vegyi növényvédelemre tartottak igényt. Ezért most is célszerű volna visszacsábítani a kertekbe az ellenállóbb, környezetvédelmi szempontból előnyösebb, régi, nosztalgia-fajtákat, amelyeknek az ízük, zamatuk is egyedi, nem szokványos.

kertunk is valtozik 05

Időközben új vendégek is jelentkeztek a gyümölcsöskertben: sokan telepítenek kivi, josta és fekete szeder csemetéket. A szántóföldek széléről, az árokpartokról a kertekbe kéredzkedett a bodza! Indokoltan kapott is helyet, hiszen kiváló alapanyaga a házi feldolgozásnak. Szívesen ültetnek a kertek ápolói fügebokrot, és büszkén nevelik a citrom-fácskáikat. Nem fokozódik azonban az érdeklődés a naspolya és a som kiskerti telepítése iránt és szinte teljesen kiveszett a házak környékéről az Arany Jánostól is megénekelt eperfa. („Feketén bólogat az eperfa lombja.”)

Gyorsan változik a virágok, a dísznövények divatja is. Ennek egyik áldozata a fukszia, amely gyerekkoromban még minden családi ház és falusi porta ablakát, ámbitusát díszítette egész nyáron át nyíló virágaival. Külhonban ma is egyike az amatőr nemesítők kedvenceinek, nálunk egy-egy szép, sokéves fukszia-fa ritkaságnak számít. Érdemes volna bemutatni a virágszerető közönségnek egy kiállítás keretében a szép fukszia-fajtákat!

kertunk is valtozik 07

Gondolatsorom végére hagytam a szőlőt, amelynek művelésmódjában ugyancsak alapvető változások voltak. Sajnos háttérbe szorultak az ősi, hazai fajták (Juhfark, Budai zöld, Kövidinka, Kadarka, hazai nemesítésű étkezési szőlőfajták) és helyettük megkedvelték a szőlősgazdák a valóban kiváló tulajdonságokkal rendelkező világ-fajtákat (Chardonnay, Zweigelt stb.) Azzal a követelménnyel azonban minden vincellérnek ki kell békülnie, hogy szőlőt a mi éghajlati körülményeink között csak rendszeres vegyi növényvédelem mellett lehet eredményesen termeszteni.

Szóval, változnak az idők és velük együtt mi is, meg kertünk növényállománya is változik! És ez a világ rendje!

További olvasnivaló a témában:

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR