Hogyan ismerhetem fel az elfagyott szőlőrügyeket?

Hogyan ismerhetem fel az elfagyott szőlőrügyeket?

A nálunk termesztett szőlőfajták a mínusz 15-20 °C-os téli fagyokat károsodás nélkül elviselik.

Ha azonban kora tavasszal az életfolyamatok megindultak, akkor a rügyek fagytűrő képessége fokozatosan csökken. A fagykárok zöme ilyenkor következik be, ezért a gondos vincellér tavasszal, metszés előtt megvizsgálja a vesszőket és a metszést a rügyvizsgálat eredményei alapján végzi el: ha a rügyek épek maradtak, akkor rövidebb termőcsapokat hagy meg, ha a rügyek egy része elfagyott, akkor arányosan hosszabb csapokra, több termőrügyre lesz szükség.

elfagyott szolorugy 02

A rügyvizsgálat legegyszerűbb módja az, hogy a szőlőskertben különböző tőkékről vesszőket vágunk le és azokat a fűtött szobában, vízzel megtöltött edénybe állítjuk. A rügyek fakadása 6-8 nap múlva indul meg.

elfagyott szolorugy 03

A helyszínen is megvizsgálhatjuk a rügyeket: a tömzsi, duzzadó termőrügyet éles késsel, hosszában felvágjuk. Ha a rügy szövetei élénkzöld színűek, akkor nincs ok az aggodalomra, mert károsodás nélkül átvészelték a tél viszontagságait. Ha a rügy csúcsán a szövet elbarnult, akkor csekély károsodás ért, de ez még nem jelenti azt, hogy a rügyből – kedvező tavaszi időjárás esetén – ne fejlődhetne erőteljes hajtás és rajta egészséges fürtvirágzat.

elfagyott szolorugy 04

Ha azonban a rügy alapja vagy a metszlap egész felülete barna, akkor a fagykár olyan mértékű, hogy abból a rügyből hajtásra és fürtre nem lehet számítani.

elfagyott szolorugy 05

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR