Irtani nagyon nehéz, de szinte kötelező. Aki viszont a virágzás előtt meggátolja a parlagfű terjeszkedését, később jól jár, mert fáradtságot takarít meg.
A parlagfüvet bizonyíthatóan először 1922-ben észlelték a szakemberek Somogy megyében. Roppant gyorsan terjedt el és tavaly már 700 000 hektár területet fertőzött meg, de az ország területén szinte mindenütt megtalálható. Egyike a legveszedelmesebb és legkárosabb gyomnövényeknek, mert nem csupán a helyet, a tápanyagokat, a vizet orozza el a termelt növényektől, de a virágpora százezreknek okoz súlyos, hosszan tartó allergiás panaszokat.
A parlagfüvet (Ambrosia artemisiifolia) nem nehéz felismerni, mert termetes, egy méternél is magasabbra növő bokra igen jellegzetes: sötétzöld levélzete vastagon szőrözött, szára tőtől elágazó, virágzatai a hajtások csúcsán nyílnak. Aki egyszer jól megnézte, az soha sem felejti el! Az első, porzós virágai július első napjaiban nyílnak ki és nagy mennyiségű virágport szórnak szét. Tömeges virágzásuk hosszan elhúzódik, augusztus közepéig tart.
A parlagfű irtását már tavasszal el kellett kezdeni, de még július elején sem késő, a virágzás előtt is eredményesen lehet felvenni a harcot ellene. A kertekben és a belterületeken a leghatékonyabb és a környezetet leginkább kímélő módja a védekezésnek a gyomlálás a virágzás megkezdődése előtt. A kaszálás is jó módszer, de számolni kell azzal, hogy a tő ismét (és igen buján) kihajt! Lakott területeken is lehet vegyszerekkel irtani, de ehhez célszerű szakember véleményét igénybe venni. A megelőzés ebben az esetben is a leghatékonyabb védekezés!