Ígéretes nyárelő: mi vár ránk júniusban?

Ígéretes nyárelő: mi vár ránk júniusban?

Júniusban még sok feladat vár ránk, ameddig a termények zömének a betakarítása megkezdődhet, élvezhetjük a saját termésű, friss gyümölcsök zamatát és a háziasszonyok is megkezdhetik a kamrák polcainak feltöltését saját készítésű befőttekkel, lekvárokkal, savanyúságokkal és egyéb finomságokkal.

A növekedéshez víz és tápanyag kell

Júniusban, amikor a kert növényei erőteljesen hajtanak, növekednek, különösen nagy fontossága van a jó tápanyagellátásnak nemcsak a megszokott nitrogén tartalmú szerves- és műtrágyákkal, hanem olyanokkal is, amelyek a szükséges mennyiségben tartalmaznak foszfátot, amely a virágok megtermékenyüléséhez nélkülözhetetlen és kálival, amely a cukor, az íz-, illat- és zamatanyagok kialakulásához szükséges.

Nem hiányozhatnak a legfontosabb mikroelemek (magnézium, vas) sem, amelyek nélkül a termés mennyiségét és minőségét csökkentő hiánybetegségek léphetnek fel. És minthogy a növények csak a vízben oldott tápanyagokat képesek hasznosítani, ezért – hosszabban tartó száraz időszakokban – feltétlenül szükség van rendszeres öntözésre is! A mi klímánk alatt eredményes, sikeres, biztonságos kertészkedést csak öntözött területen lehet folytatni!

Ne tegyük el a metszőollót

Gyakran lesz szükség ebben a hónapban a metszőollóra is. Az erős növekedésű őszibarackfák zöldmetszését máris meg lehet kezdeni a befelé álló, egymást keresztező, sűrűn elhelyezkedő hajtások tőből való eltávolításával abból a célból, hogy levegős, napsütötte, szellős, jól megvédhető koronát alakítsunk ki. Hasonló a helyzet a gyümölcsszedés után a fiatal cseresznye és meggyfákkal is. (A praktikus tudást adó, metszésről szóló tanfolyamot ajánlom Olvasóim figyelmébe.)

A szőlőtőkékről metsszük le a sűrűn álló és a fürtöt nem viselő hajtásokat, hogy több helyet biztosítsunk a termő hajtások fejlődésének. Ha megkezdődik a hónaljhajtások növekedése, akkor azokat ki kell törni, vagy ha erősebbek, akkor egy-két levélre vissza kell metszeni. Éppen így kell eljárni a paradicsom tövek hónaljhajtásaival is.

Most kell megmetszeni a fagyal, a tiszafa, a tuja, a puszpáng és a kecskerágó sövényeket is. Törekedjünk a mértékletességre, tehát még az öreg sövényeket se metsszük drasztikusan vissza. Fontos az, hogy a sövény alul kissé szélesebb, felül keskenyebb legyen, mert így képződnek a talajszinttől felfelé, egyenletesen sűrű hajtások. Egyenes felületeket csak úgy tudunk biztonságosan kialakítani, ha metszés előtt zsinórt feszítünk ki. A zöld sövény megbecsült dísze a gondozott kertnek, ezért ne feledkezzünk meg – nyírás után – a tápanyaggal való ellátásukról és öntözésükről sem!

Fontos a védekezés

Szinte bizonyosra vehetjük, hogy megjelennek és elszaporodnak a kert növényein a levéltetvek. Ezek lehetnek zöld (rózsán, őszibarackon), fekete (cseresznyén, áljázminon) vagy szürke (káposztán, almán) színűek. Gyakran a levelek összesodródását (őszibarackon), vagy megpirosodását (ribiszkén, almán) okozzák. Ellenük a házikertekben is engedélyezett, környezetkímélő rovarölő szerek (Decis, Fendona, Chinetrin, Bi-58, stb.) kipermetezésével lehet eredményesen védekezni. A permetlé hatékonyságát elősegíti, ha  belekeverünk tapadó képességet fokozó anyagot (káliszappan, Nonit) is.

leveltetu_rozsan

A virághagymák nyáron pihennek

Ne feledkezzünk meg az elvirágzott, tavaszi, hagymás növényekről! Ezeknek a levelei most elkezdenek sárgulni, barnulni, elhalni; a virágágyban a helyükön üresnek látszó folt marad. Ezért ajánlatos a tulipán, a jácint, a nárcisz, a krókusz hagymáit kiásni a földből, megtisztogatni, megszikkasztani őket és szellős, hűvös helyen tárolni szeptemberig, amikor ismét a virágágyba kerülnek, hogy tavasszal ismét pompázzanak.

Milyen zöldséget ültessünk?

Ebben a hónapban vethetjük el a kelbimbó, a póréhagyma, a gumós kömény és a leveles kel magját. Különösen a leveles, vagy fodros kel iránt szeretném az érdeklődésüket felkelteni, mert ez a zöldségféle teljesen télálló, tehát a téli hónapokban is a szabadban  maradhat és csak annyi levelet kell belőle leszedni, amennyit a háziasszony a konyhájában feldolgoz. A növény akár dísznövénynek is beillik, különösen, ha a dér vagy a hó belepi a nagy, fodros leveleit. Nagy C-vitamin, emészthető rost és fehérje tartalma miatt értékes ételek (köret, saláta, főzelék) készíthetők belőle.

Fodros kel

A nyári vakáció alatt is kell a gondoskodás

Sokan készülnek már a nyári vakációra. Akik a kertben akarják ezeket a kellemes heteket eltölteni, azok könnyen karban tarthatják szeretett növényeiket. Aki azonban a kertjétől távol kívánja kipihenni magát, annak ajánlatos már most megállapodni a szomszédjával vagy más felebarátjával arról, hogy végezze el a halaszthatatlan ápolási és betakarítási munkákat a kertben. „Öt perc elég, épp hogy csak körül kell néznie” – mondja Karel Capek „A szenvedelmes kertész” című remek (és még ma is aktuális) könyvében a kiszemelt áldozatának. És amikor hazajön: „Köszönöm, mondja szárazon a felebarátnak, s mint élő szemrehányás, nyakon ragadja a tömlőt, hogy meglocsolja az elhanyagolt kertet. Ez a tökfilkó, gondolja lelke mélyén, erre aztán rá lehet bízni valamit! Soha többet nem leszek olyan kötnivaló bolond, hogy nyaralni menjek!

Hja, az idők és a kerti kapcsolatok nem változnak!

Ha tetszett a cikk, kövesd Bálint gazdát a Facebookon is!

BEZÁR